Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı | Alpay Ajans

Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı

3d social media digital marketing campaign concept with blue background rendered

Son yıllarda hayatımızda sosyal medyanın yeri çok büyük. Fakat sosyal medya kullanırken kişilerin dikkatli olması önemlidir. Sosyal medya kullanırken bağımlılık derecesine gelmemeye dikkat etmek gerekir çünkü normal yaşantılarında sıkıntılar yaşayabilirler. Toplumdan uzaklaşma, içe kapanma, depresyon gibi psikolojik ve ruhsal sorunlar meydana gelebilir. İnsanlar sosyal medyada gördükleri pembe hayata özenir ve bu kişide bunalım, depresyona neden olur. Sosyal medyaya yansıtılan hayatlar gerçek değildir. Kimse üzgünken ya da ağlarken fotoğrafını paylaşmaz, en mutlu oldukları anları paylaşırlar. Bu da dışarıdan bakan bir göz için sorunlar yaratabilir. Bu yüzden sosyal medyayı kullanırken geçirdikleri zamana ve neye zaman harcadıklarına dikkat etmelilerdir.

 Kişi Tanımadığı İnsanlarla İletişim Kurmamalıdır

mysterious unknown person hood danger darkness anonymous criminal concept

Tanımadığı kişilerle konuşmamalıdır çünkü bu kişiler kötü niyetli olabilirler. Bizden bilgilerimizi isteyebilir ve bu bilgilerimizi kötü amaçlar için kullanabilirler. Örneğin banka hesaplarınızla internet üzerinden alışveriş yapılması gibi. Bu nedenle kime güvendiğinize ve hangi siteye bilgilerinizi girdiğinize dikkat etmelisiniz. Bu dolandırıcı kimseler o kadar uzmanlaşmışlardır ki kişi ne kadar dikkatli bir birey olursa olsun bunu fark etmeyerek rahatlıkla dolandırılabilir. 

Yukarıda verilmiş olan maddeleri aileler kontrol ile önüne geçebilirler. Çocuklarının ve kendilerinin hangi sitelere girdiğini kimler ile konuştuğunu, hangi oyunları oynadığını, kimleri takip ettiğini kontrol edebilirler. Ve çocuklarının ekran başında kaç saat geçirdiğini de kontrol etmeliler çok fazla ekran başında kalmamalılardır çünkü onların sosyalleşmesi gerekir. Sadece çocukların hangi sitelere girdiği, hangi oyunları oynadığı, kimlerle konuştuğu, kimleri takip ettiği önemli değildir aynı şekilde yetişkin bireylerin de hangi oyunları oynadığı, kimlerle konuştuğu, kimleri takip ettiği dikkatle kontrol edilmelidir. Yetişkinler de aynı şekilde ekran başında oturup kalmamalılardır. 

 Her Linke Tıklanmamalıdır

computer arrow cursor icon isolated

Tanımadıkları kişilerden gelen mesaj linklerine tıklanmamalıdır eğer tıklanırsa kişinin dolandırılma ihtimali vardır. Kampanya adı altında düzenlenen bazı hediye çekleri kişiyi tuzağa düşürür. Kişiler daha ucuza ev interneti, market alışverişi vb. şeyler ile tuzağa çekilir ve daha ucuza bir şeylere sahip olmak isteyen kişiler yüklü miktarlarda dolandırılır. Ve çoğunlukla utandıkları için adli sürece başvurmazlar. 

 Sahte Hesaplara Dönüş Yapılmamalıdır

50426

Doktorum ya da savcıyım size şu konuda yardım edebilirim diyerek başka biri adına açılmış hesaplara itibar edilmemelidir. Dolandırmak istedikleri kişilerden para isteyerek kişiye gerçeküstü meblağlarda kazanç sağlayacaklarını teklif ettiklerinde herhangi bir geri dönüş yapılmamalıdır. Bunlar tamamen yalan üzerine kurulmuş tuzaklardır. 


Sosyal Medya Yönetimi, Gönderi ve Hikaye Tasarımı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.