Sosyal Medya Terimleri | Alpay Ajans

Sosyal Medya Terimleri

most popular social media icons black cubes

Yaklaşık 4 ile 6 yıl içerisinde hayatımızda ciddi bir yere sahip olan sosyal medya platformları, özellikle cep telefonları ile birlikte daha da yaygın hale gelmiştir. Farklı sosyal medya alanlarının yaygın kullanılması sonucu bazı sosyal medya terimleri ortaya çıkmış ve insanlar bu terimlerin anlamlarını öğrenmek istemektedir. Özellikle sürekli yenilenen ve güncellenen sosyal medya terimleri, kullanıcıların hızına yetişememesine yol açıyor. Günümüzde yaygın olarak karşımıza çıkan sosyal medya terimleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Like: Sayfa ya da paylaşımların beğenildiği anlamına gelir.
  • Block – Unfollow: Bir kullanıcının profilini engellemek anlamına gelir.
  • DM: Direkt mesaj demektir.
  • Bio: Profilinizdeki biyografi anlamına gelir.
  • TT: Trending Topic anlamına gelir.
  • Followers: Takipçi sayısı demektir.

Sc Ne Demek İnstagram

6532

İnternet üzerinde sosyal medya kullanıcıları oldukça fazla bir sayıya ulaşmıştır. Sosyal medya kullanıcılarının ise özel olarak kullandıkları kelimeler ve kısaltmalar bulunmaktadır. İnstagram kullanıcıları tarafından kullanılan sc kelimesi bir kısaltma olarak bilinmektedir. Screenshot kelimesinin kısaltması olarak ise sc kelimesinin kullanılması daha fazla tercih edilmektedir. 

İnternet ve sosyal medya üzerinde en fazla kullanılan kısaltmalardan birisi de sc olarak bilinmektedir. Screenshot almak olarak da kullanılmakta olan kelime, yabancı bir kelimedir. Screenshot kelimesinin Türkçe karşılığı ise ekran görüntüsü olarak bilinmektedir. Ekran görüntüsü almak için kullanılmakta olan screenshot kelimesi, sc şeklinde kısaltılarak da kullanılmaktadır. Hem instagram da hem de diğer sosyal medya platformlarında kullanılmakta olan bir kısaltma olduğunu söylemek de mümkündür. 

Sosyal Medyada Alfa Ne Demek

super hero brazilian man isolated yellow background holding coffee take away mobile

Televizyon veya radyo gibi teknolojik cihazların kullanımı günümüzde giderek azalmaya başlanmıştır. İnsanlar daha çok günlük hayatta Youtube, İnstagram gibi sosyal medya platformlarında zaman geçirmeye başlamıştır. Sosyal medya üzerinde kullanılan bazı kelimeler insanların ilk defa karşısına çıkmakta ve bunları öğrenmek istemelerine yol açmaktadır. Sosyal medyada yaygınlaşmaya başlayan kelimelerden birisi de alfa kelimesidir.

Alfa kelimesi sosyal medyanın yanı sıra günlük hayatta da sıkça duyulmaktadır. Alfa kelimesinin gerçek anlamına bakıldığında lider ve liderlik olduğu görülmektedir. Ancak alfa kelimesi sosyal medyada genel olarak erkekler için kullanılan bir kelimedir. Sosyal medyadaki anlamı ise genel olarak karizmatik bir kişi ve her konu da lider olan kişi olarak geçmektedir. Alfa erkekler için olduğu kadar kadınlar içinde azda olsa kullanılan bir kelimedir.

Ğ Ne Demek Sosyal Medya

portrait young woman casual clothes saying hush be quiet with finger lips shhh gesture isolated pastel beige wall background people sincere emotions lifestyle concept mock up copy space

Milyarlarca kişinin farklı sosyal medya alanlarında aktif olduğu görülmektedir. İnsanlar sosyal medyada eğlenmenin yolunu farklı akımlar ile bulmuştur. Bu tür yeni akımlardan birisi de ğ harfini kullanmaktadır. Başta Twitch, Whatsapp ve İnstagram gibi sosyal medya platformlarında kullanıcıların bazı durumlarda ğ harfi koydukları görülmektedir.

Paylaşılan gönderi ya da Twitter üzerindeki paylaşımların altına yapılan Ğ harfi yorumları kısaca alay etmek anlamına gelir. Alay etmenin yanı sıra bir kişinin yaptığı paylaşımın komik olmadığını düşünmenin bir diğer yolu Ğ harfi koymaktır. O paylaşımın aslında beklenildiği kadar komik olmadığını belirtmek ve paylaşımı yapan kişiyle bir nevi dalga geçmek amaçlı Ğ harfi akımı başlatılmıştır. Dünyanın pek çok farklı yerinde kullanılan Ğ harfi ülkemizde de giderek yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Sosyal Medyada Dt Ne Demek

3545757

Sosyal medyada farklı ifade ve kelimeler yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür kelimelerden birisi de dt kelimesidir. Başta İnstagram üzerinde yaygın olarak kullanılan dt kelimesi aynı zamanda farklı sosyal medya alanlarında ve video editlerinde de karşımıza çıkıyor. DT kelimesi dedicated to kelimesinin kısaltmasıdır.

Yabancı sosyal medya kullanıcıları tarafından yaygın şekilde kullanılan dedicated to yani dt kısaca adanma anlamına gelerek kullanılmaktadır. Video ya da farklı fotoğraflar gönderilerek belirtilen dt kelimesi, video ya da fotoğrafların bir kişiye ait olduğu ve görselin ona hitaben hazırlandığı anlamına gelir. Öte yandan dt kelimesi o kişiye teşekkür etmek anlamına da gelmektedir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılmasa da dt kelimesi kısa süre içinde Türkiye’de de yaygın hale gelecektir.

Sosyal Medyada F Ne Demek

yellow letter f

Yeni kelime ve ifadelerin pek çok farklı anlamlar içermiş olduğu sosyal medyada son yıllarda f kelimesi de yaygın olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal medyada f kelimesini gören kişiler, ne anlama geldiğini öğrenmek istiyor. F kelimesi daha çok Twitch ya da farklı yaygın platformlarında ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında kullanılmaktadır.

 Sosyal medya da F kelimesi birisinin öldüğünü belirtmek ve başımız sağ olsun veya Allah rahmet eylesin gibi düşünceleri belirtmek amacı ile kullanılmaktadır. F kelimesinin ortaya çıkmasına da Call of Duty FPS oyunu vesile olmuştur. Oyunun bir serisinde ölen bir askerin cenaze görüntüsü bulunmakta ve o kısımda saygıda bulunmak için Press F seçeneğine basılması istenmektedir. Sosyal medyadaki F bu kısımda ortaya çıkmıştır.

Sosyal Medyada Gb Ne Demek

3627229

Hayatımızın olmazsa olmazları arasına farklı sosyal medya platformları girmiştir. İnsanlar günün her saati sosyal medya alanlarında aktif olmaktadır. Sosyal medyada insanların kullandığı kısaltılmış kelimelerin farklı anlamları bulunmaktadır. Bu tür kısaltılmış kelimelerden birisi de GB kelimesidir. GB kelimesi özellikle İnstagram veya Twitter gibi sosyal medya platformlarında sıkça karşımıza çıkıyor. Bir kişi eğer paylaşımınızın altına gb yazmışsa sizden beğeni istiyor demektir. GB kelimesi geri bildirim anlamına gelir. Kısacası paylaşım veya fotoğrafını beğendim, sen de benim paylaşımımı beğen şeklinde istek anlamına gelmektedir. GB kelimesi sanılanın aksine Türkçe bir istektir. Geri bildirimin baş harflerinin kısaltılarak karşı taraftan beğeni isteme olarak kullanılmaktadır. Siz de bir kişinin paylaşımını beğenebilir ve gb yazarak o kişiden beğeni isteyebilirsiniz.

Sosyal Medyada K Ne Demek

followers likes comments social media notifications

Sosyal medya alanlarında sıkça karşımıza çıkan kısaltma ve kelimeler bulunmaktadır. Bu tür kelimelerden birisi de k kelimesidir. Özellikle İnstagram ve Twitter üzerinde kullanıcıların sıkça gördüğü k kelimesi iki farklı anlama gelmektedir. Bunların başında k kelimesi takipçi sayısı için kullanılan k kısaltması yer almaktadır. Genel olarak takipçi sayılarının binlerin üzerinde olması durumunda kullanılır. Örnek olarak bin ya da on bin takipçisi olan kişiler için 1 k veya 10 k şeklinde kısaltılır ve bin değeri için k ifadesi geçirilir. Aynı zamanda k kelimesi sosyal medya platformlarında olduğu kadar farklı oyun veya platformlarda okey kelimesinin kısaltılarak kullanılması şeklinde görülmektedir. Karşı tarafı anladım ve tamam anlamıma gelen k yazılır ve onun verdiği emir ya da ricaya uyulduğu anlamına gelir.

St Ne Demek Sosyal Medya

Sosyal medya alanlarında st ifadesi pek çok farklı anlama gelmektedir. Bu anlamların başında streak anlamı yer almaktadır. Genellikle snapchatta kullanılan bu terim iki kişinin gün içerisinde en az 2 tane fotoğraf ya da video yollama şeklinde anlaşılmaktadır. St ifadesi instagramda da sıkça kullanılmaktadır. Aynı anlama gelen bu terim sosyal medya gücünü ortaya çıkarmak için kullanıcıların birbiri ile olan etkileşimini arttırmaktadır.

Instagram story özelliği için de st ifadesi kullanılmaktadır. Stortteller olarak kullanılan bu terim hikaye anlatıcı anlamının kısaltılması olarak bilinmektedir. Bu ifade genel olarak yüksek takipçiye sahip olan hesapların marka ve ürün tanıtımı için geçerlidir. Markanın ya da ürünün anlatılması st anlamına yani storyteller açıklamasına gelmektedir.

Sosyal Medyada Up Ne Demek

3d rendering social media notification like heart icon red speech bubble pin stand out from crowd pink

Sosyal medya mecralarını kullanan kişiler pek çok farkı terim ile işlerini halletmektedir. Bilinen bu terimler sosyal medya gücünü ön plana çıkarmaktadır. Yeni nesil sözcüklerinden biri olan up kelimesi de sosyal medyada en çok konuşulan konu başlıklarından biridir. Herhangi bir konuyu, konu başlığını, kişiyi ya da gönderiyi ön plana çıkarmak için “up” sözcüğü kullanılmaktadır.

Sosyal medya alanlarında herhangi bir konunun ilgi görmesi o konunun up olmasını sağlamaktadır. Bu terim konunun öne çıkmasını sağlamaktadır. Pek çok kişi sosyal medya üzerinde birbirlerine bir konu ya da gönderi paylaşarak “up” yazmaktadır Bu terimin anlamı ise konuyu ya da gönderiyi yukarı çıkar ya da ön plana çıkar şeklinde anlaşılarak kullanmaktadır.

Sosyal Medyada Linç Ne Demek

NDYwNTcyMDMw

Haber kanalları ya da sosyal hayattan daha çok sosyal medya platformlarında sıkça duyduğumuz kelimelerden birisi de linç kelimesidir. Özellikle son yıllarda hemen her gün karşımıza çıkan linç kelimesinin sosyal medyadaki karşılığı merak ediliyor. Linç kelimesi gerçek anlamı ile adil ve sağlıklı yargılama olmaksızın birisini cezalandırma yöntemi demektir. Sosyal medyada genel olarak siyaset veya farklı magazin konularının altında yapılan paylaşımlarda yapılan linç, en büyük ceza verme yöntemlerinin başında geliyor. Bir kişinin paylaştığı gönderi sonucunda birisinin olayı tam anlamadan karşıt görüşünü bildirmesi ve diğer kişilerin onun yanında olması ile ortaya çıkan linç kültürü, gerçek hayatta da oldukça kötü sonuçlar ortaya doğurmaktadır. Sosyal medyada linç bir kişiyi toplu olarak kötülemek ve aşağılamak anlamına gelir.


Sosyal Medya Yönetimi, Gönderi ve Hikaye Tasarımı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.